Kouzlo bosých nohou

Když už jsme zde psali o otužování, přihodím ještě jednu zkušenost, jež má velký vliv na imunitu a odolnost proti virózám. Ne, nemusíte chodit v zimě bosí po ulici. Ale zkuste přestat nohu izolovat od vnějšího prostředí a dopřejte jí trochu volnosti.

Třicet let jsem každou zimu trpěl. Od rána do večera mě zábly nohy a ani boty s těmi nejteplejšími vložkami tomu nedokázaly zabránit. Pak jednoho léta jsem se zbláznil do bosé chůze. Od jara do podzimu jsem při každé příležitosti chodil bos. Ne ve městě – dlažba i asfalt jsou příliš tvrdé a chodidla hodně trpí –, ale venku v přírodě vždy. Hebká louka, spadané jehličí, drobné kamínky na štěrkové cestě, to všechno mi dělalo dobře a já jsem si uvědomil, jak se i nohy začínají chovat jinak, jak mě bolí svaly a šlachy léta nenamáhané, jak se mi zlepšilo držení těla a jak se mi celkově udělalo lépe. 

Ve městě jsem chodil v sandálích a i když už zavládl poměrně chladný podzim, nedokázal jsem se přinutit vzít si ponožky a zavřené boty. Byl konec října, začátek listopadu a já pořád chodil v sandálech. Důvod byl jednoduchý – po těch třiceti zebavých letech mě konečně nohy nezábly. Jistě, venku na ulici jsem pociťoval chlad – asi jako když nemáte ruce v kapse, ale po příchodu do budovy se moje nohy okamžitě zahřály. 

Od té doby jsou sandále moje hlavní celoroční obuv. Nevím, co jsou ledové nohy a také jsem během sandálového období neměl nějakou zásadní rýmu, chřipku nebo cokoli podobně sužujícího. 

Výhody a nevýhody chůze na boso:

+ V těle kromě krve cirkuluje energie. Jakýkoli škrtící prvek v cirkulaci brání. První z nich jsou ponožky, druhý sešněrované boty. Když oba tyto prvky odstraníte, přestanou vás nohy bolet a nebudete večer tak unavení. 

+ Zvýší se imunita a sníží náchylnost k virózám.

+ Nohy nezebou, nadměrně se nepotí a nezapáchají.

+ Ušetříte za boty.

 

Nohy vyžadují větší péči. Chůzí na boso tvrdne kůže a praská. Proto se musí nohy pravidelně ošetřovat dobrým krémem (doporučuju Kerasal).

Sandály nejsou vhodné pro všechny společenské příležitosti.

 

 

 

 

 

 

 

Text: Jiří Roth; Foto: unsplash.com