Zasloužilý pacient M

M se má nesmírně rád a důsledně pečuje o svůj zdravotní stav. Kdybych nebyla loajální manželka, zmínila bych se na tomto místě o hypochondrii… Zkrátka, pokud M čas od času stoupne teplota na závratných 37,1, žhaví linku praktického lékaře přesvědčen, že ho napadla v lepším případě malárie, v horším případě horečka omladnic. Škrábne-li ho v krku, požaduje obratem výtěry a než k nim dojde, preventivně si sám nasazuje antibiotika. V případě jakýkoliv střevních potíží mě o těchto podrobně informuje, aby se mnou konzultoval názor na původce průjmu. Ostatně, bývám první na ráně jako podezřelá, jestli jsem mu třeba nepodstrčila nějaký svůj kuchařský výtvor po expiraci, který závažně poškodil jeho střevní mikroflóru. And last but not least, objeví-li se rýmička, začíná M neprodleně sepisovat závěť a chystat se na poslední pomazání.

Z výše uvedeného jasně vyplývá, že nejdůležitějšími osobami v M životě jsme sice formálně já, jeho děti a pes Vincent, ve skutečnosti však hraje prim jeho praktický lékař, dále stomatolog, očař, ušař, kožař, urolog a ortoped.

Bohužel, co čert nechtěl, v nedávné době M praktická lékařka změnila působiště. M změny nemá rád. Jakmile v životě něčemu uvykne, je těžké ho přesvědčit, že změna může být někdy fajn. Toto jeho konzervativní nastavení se týká práce, jídla, pití, zdravotní péče, restauračních zařízení, sportu…a našly by se i další položky. Úplně vyděšen mi tedy před pár dny hlásil, že mu odcházející doktorka doporučila praktickou lékařku novou a že se za ní bude muset vydat AŽ do Dejvic. Což je tedy od nás bratru 20 km a nepříjemná změna(!) k horšímu, neboť dříve to měl autem k lékaři asi pět minut, z naší vsi do sousední.

Už v tom momentě to měla nová lékařka nahnuté, protože kromě změn M taky nesnáší „neekonomické ježdění“. (Ostatně jako nemajitelka řidičáku bych mohla publikovat rozsáhlé eseje o tom, jak jsem se kdysi naivně domnívala, že mezi povinnosti zamilovaného manžela patří vozit/vyzvedávat svoji neřídící manželku do/z práce, večírků, návštěv apod., kolik hlasitých diskuzí jsme kvůli tzv. neekonomickému ježdění absolvovali – samozřejmě jsem z nich nikdy nevyšla jako vítěz – a jak aktuálně patřím mezi top5 na žebříčku klientů různých taxislužeb a konečně jsme spokojení oba.)

Aby toho nebylo málo, do důchodu odešla i M oblíbená stomatoložka. Naštěstí v sousední vsi zůstala v provozu zubní ordinace, kterou převzal nový mladý lékař. Tomu M už předem vyslovil nedůvěru s tím, že ho teda půjde omrknout, ale bude se modlit, aby to nebylo nějaký nemehlo. Z obou plánovaných návštěv nových lékařů byl tak ve stresu, že se rozhodnul vzít si na celý den volno, aby se pak mohl důkladně zotavit.

Nová praktická lékařka dle M názoru nejprve neprojevila dostatečný zájem o jeho zdravotní stav a seznam potíží, které si pro ni připravil, nevhodně zlehčovala. Například ji vůbec nezajímal M náběh na křečové žíly („To jste ještě neviděl, jak vypadají křečové žíly.“) a otékající nohy, které pozoruje po golfu („No jo, to je po dlouhé chůzi normální.“). Zato mu začala klást nepříjemné otázky stran nadváhy, životosprávy a konzumace alkoholu. Vytkla mu, že i přes dlouhodobou medikaci má stále zvýšený krevní tlak a kromě něj i vysoké hodnoty škodlivého cholesterolu. Trvala na tom, že M začne držet poměrně přísnou dietu, zřekne se piva, klobásek, bůčku, párků, tučných sýrů a dalších delikates a najede na zeleninu, luštěniny, drůbež, jogurty a pravidelný pohyb. Kontrola za 3 měsíce a doporučení zakoupit domů kvalitní tlakoměr, aby se mohl průběžně monitorovat, protože ten tlak se jí nelíbí.

Vyděšen k smrti ze svého blížícího se skonu způsobeného hypertenzí, odebral se M k novému zubaři. Tam dostal nejprve vynadáno od mladinké sestry, že přece objednal sebe i dceru a jak to, že jde sám a dcera bez omluvy nikde? M po pravdě pravil, že dcera odcestovala a zapomněl její termín zrušit. Sestra opáčila, že ve svém věku by se snad dcera mohla u zubaře objednávat sama? M se bezelstně podivil nad tím, že by to nějaké 15tileté dítě zvládlo a sestra se omluvila s tím, že ji nenapadlo, že má M ve svém pokročilém věku 15ti letou dceru.

M uražený do morku kostí usednul do stomatologova křesla, načež ho doktor dle nejmodernějších trendů uvrhnul do polohy vleže. M zvyklý na oldschoolové metody své staré zubařky byl úplně ve stuporu z takových inovací a v horizontální poloze se mu dělalo špatně. Nadto mu doktor sdělil, že má slušně nakročeno k závažnému zánětu dásní a napsal doporučení na paradontologii (na Karlák, nejmíň 30km!). Dále by prý bylo fajn, kdyby si M zašel na zubní hygienu (naštěstí jen Bubeneč). M se vypotácel z ordinace otřesen…

Šok ze všech nepříjemných zážitků naštěstí eliminoval tím, že si ve zbytku dovolenkového dne zajel do shopu s golfovými potřebami, kde měl připravenou novou sadu holí upravených na míru. Podotýkám, že tento golfový obchod se nachází více než 50 km od nás, ale v tomhle případě jaksi neekonomické ježdění vůbec na přetřes nepřišlo. Po příchodu z práce jsem M našla v objetí s Velkou Bertou a lahví Primitiva. Jak mi skomírajícím hlasem vysvětlil, tahle zbrusu nová, naprosto neodolatelná golfová hůl Callaway Big Bertha, byla jediným důvodem, proč si po traumatických zážitcích toho dne nesáhl na život…

P.S. Nakonec se ale vše v dobré obrací. Ukázalo se, že nový tlakoměr vlastně nebyl tak špatný nápad. Aktuálně si M přeměřuje tlak 3-4x denně, přistroj si propojil s chytrým telefonem a zálibně si listuje ve svém „Blood Pressure Daily Journal“, který se záznamy o jeho krevním tlaku & tepu jenom hemží…

Text: Klára V.

Foto: Manuel Chinchilla on Unsplash