Zábavná Raketa pro ukrajinské děti sviští oblohou

Spousta barev, nápadů a her. Časopis v ukrajinštině pro děti na útěku před smrtí září jako maják na ostrově normálního života. Otočme kormidlem, vážně to stojí za to.

Taková čísla si nechcete pamatovat: Stovky zavražděných ukrajinských dětí a dvojnásobek zraněných. Fotky drobných znehybněných těl s rukama spoutanými za zády potravinovou fólií nebo lepicí páskou. I na tyhle výjevy chcete tak trochu zbaběle zapomenout a psychice se to díky obrannému mechanismu vytěsnění občas daří. Zapomenout na ně – jako na smrt. Nicméně v hlubinách mysli a ve statistikách tyhle výjevy z trosek rozbombardovaných měst a ruských mučíren pořád existují a mají sklony samovolně se zaostřovat: Je lidská bestialita opravdu věčná? Co se v té malé hlavě s blonďatými kudrnami dělo těsně před? Jak pevně musejí zavřít oči užiteční trollí idioti, aby mohli tvrdit, že ukrajinské děti na českých školách komusi zabírají místo a dostávají zbytečně moc peněz? Stane se tohle všechno jednou i nám? Z podvědomí na povrch prosakují hrůzy odněkud z bezčasí a dětská smrt a bolest jim spolu s bezmocí pomáhají na světlo zběsilou silou.


Monument Zeměkoule v ukrajinském městě Dnipro

Účelem vytěsnění je ale žít dál navzdory zhmotněným nočním můrám všeho druhu – jakkoli to zní trochu jako pštrosí píseň. Což samozřejmě neznamená pštrosí strategii, jak ostatně dokazují sbírky, pomoc neziskovek  a neustálá snaha nacházet v pekelném oceánu ostrovy pokladů. Návrat do snesitelných kolejí v jisté chvíli potřebují všichni. Dospělí a hlavně děti, k nimž byla válečná statistika milosrdná a poslala je do země, kde z nebe místo ruských bomb padá přinejhorším trollí trus. A přinejlepším – barevné a zábavné Rakety. Už od roku 2014. Výpravný čtvrtletník pro děti, který připomíná, že k jejich životní etapě nepatří útěky do krytů nebo jiná statování v brutální realitě války, ale normální dětská zábava. Raketa letos vyšla i v ukrajinštině a stejně jako v českých vydáních v ní na dvaapadesáti stranách bez reklam najdete vedle ilustrovaného ukrajinsko-českého slovníčku i komiksy, příběhy, vystřihovánky, tipy na výlety a vůbec všechno, co by děti mezi šesti a dvanácti mohly ocenit. Život je složité dobrodružství, pro nikoho nevede jen poklidnou krajinou, ale každá snaha o postavení mostu a hození záchranného kruhu zaslouží potlesk. Natož výroba a start papírové rakety naložené spoustou nápadů, legrace a připravené odletět se svými malými pasažéry na planetu Pohoda. Aspoň na chvíli.


 
 
Časopis Raketa vychází od roku 2014 v nakladatelství Labyrint ve spolupráci se spolkem Raketa dětem a vytvářejí ho šéfredaktorky Johana Švejdíková a Radana Litošová spolu s týmem stálých autorů a výtvarníků. Ukrajinské číslo je pro ukrajinské děti zdarma.

Text: Dalibor Demel
Ilustrace:  Artur Voznenko na Unsplash
Repro obálky ukrajinského čísla Rakety: Labyrint a Raketa dětem
Ikona: MV