Vnímejte motorkáře jako chráněnou zvěř – jen tak přežijí

Další motorkář zbytečně zemřel na silnici. Zbytečně i kvůli tomu, že narazil do dodávky, jejíž řidič mu zřejmě nedal přednost. Protože sám jezdím na motorce a protože i mě jednou sundala dodávka, přemýšlel jsem, proč se tohle děje. Nemyslím si, že by někdo chtěl úmyslně vjet do cesty motorkáři. Ten problém je jinde. Řidiči aut a zejména ti, kteří sami na motorce nejezdí, si neuvědomují, jak zkresleně motocykly na silnici vnímají.

Motorky jsou jednostopá vozidla, tudíž hůře zaznamenatelná. I když motorka svítí, může její jízdní dráhu překrývat jiné vozidlo a tudíž ji spatříte na poslední chvíli. Hlavně ve zpětném zrcátku je to markantní. Před vteřinou byl výhled za vámi prázdný a najednou je tam motorka. Když ji za sebou vidíte, uhněte jí. 

Jestli jede motorkář proti vám, zpozorněte. Občas předjíždí po středové čáře, obvykle jede rychleji, než se vám zdá. Neřešte teď, co je nebo není správné. Z podstaty věci jsou motorky rychlejší a hbitější než auta. Raději zvolněte a nechte ho projet kolem, než začnete zahýbat nebo dělat jiné manévry. 

Ve městě si lidé pořizují skútry, aby mohli snáze projet dopravní špičkou. Nebraňte jim. Buďte velkorysí.

Na volné silnici, kde je hodně zatáček, myslete na to, že se za každou nebo před každou z nich může objevit motorkář. Ne každý má ovládání stroje zvládnuté natolik, že se udrží na své straně vozovky. Raději zvolněte a pořád očekávejte, že někoho potkáte.

Když vás předjede motorkář před zatáčkou, raději hodně přibrzděte. Ne každý tu zatáčku projede. 

Když jsem chodil do autoškoly, byli mí instruktoři dva mladí kluci. Na každé hodině nám zdůrazňovali: Ta silnice není tvoje. Nejsi tu sám. Jezdi především ohleduplně, pak budeš jezdit i bezpečně. Tahle slova si pamatuju dodnes a dodnes se jimi snažím řídit. A jsem hodně smutný, když vidím bezohlednost těch druhých. A když se vrátím k motorkářům – apeluju na řidiče aut: Berte je prosím jako chráněnou zvěř. Jen tak jich přežije co nejvíc.

Text: Jiří Roth; Foto: Rumman Amin/unsplash.com