Václav Noid Bárta: Má láska k motocyklům

Zpěvák, režisér a skladatel Václav Noid Bárta má kromě hudby v oblibě i bojové sporty a samozřejmě – motorky. Budete se divit, kdo a v kolika letech mu pořídil první mašinu nebo spíš… No, uvidíte.

 Kdy jsi začínal jezdit na motorce?
To bylo ve třetí třídě, potom jsem si ve třinácti ve čtrnácti pořídil Jawu 250 kejvačku, se kterou jsem jezdil ilegálně po polích. 

Jaký byl tvůj první stroj? 
Můj první stroj byla Babetta, kterou jsem dostal od rodičů ve třetí třídě za vysvědčení. Takže to byla moje první zkušenost s motorkou.

Jaký byl tvůj vysněný motocykl a proč? 
Mně se vždycky líbily starý motorky, klasickýho tvaru. Nikdy jsem neměl rád stroje, jako je R1 a podobně. Líbí se mi vzhled, jako má Moto Guzzi, kterou mám teď. 

Kdybys měl postavit do garáže motocykly bez omezení počtu, ceny a kategorií, jaké motorky by tam určitě stály? 
Určitě by tam stála asi crosska nebo enduro. Jen mě trochu rozčiluje, že to dělá bordel a řev. Teď mě možná motorkáři asi zabijou – ale mně to je úplně jedno –, možná bych si pořídil nějakou elektrickou crossku. Hlasitý motorky já prostě nemám rád. Nějaký cesťák by se mi tam líbil a jinak bych si tam postavil přesně tu svoji Moto Guzzi V7 Racer, kterou prostě miluju.

Václav Noid Bárta a jeho Moto Guzzi V7 Racer.

Jaký je tvůj současný motocykl a jak jsi k němu přišel?
Jak už jsem říkal, je to Moto Guzzi V7 Racer, který jsem si trošku potunil, dal jsem na něj špunty, což všichni odsuzujou, ale já to mám rád. Jezdí se mi s tím dobře, protože bydlím v Mukařově, kde je spoustu šotolin a polních cest, takže mám motorku naprosto univerzální. Navíc jsem zvyklej jezdit na těch špuntech i po městě. Vždycky jsem měl spíš terénnější motorky, tohle je skvělá motorka, která připomíná starý dobrý časy – a je prostě perfektní. Výkonově mi stačí, posezem, je krásná a to je pro mě to nejdůležitější.

Jak často jezdíš na motorce? 
Chtěl bych jezdit víc, ale teď bylo hnusně, takže to nešlo. Ale chtěl bych jezdit znovu na thajskej box a tam chci jezdit na motorce.

Cestuješ raději s někým, nebo sám? 
Určitě sám. Já se bojím jezdit s někým, protože ta motorka se pak chová jinak a je to nepohodlný, je to nebezpečný. Nemám to rád.

Umíš si svou motorku opravit, udělat údržbu, seřídit? 
Nějaký základy určitě dokážu, když jsem měl tu dvěstěpadesátku kejvačku, tak jsem si dělal karburátory a tyhle věci, ale že bych se pustil do vstřikování, to ne. Ale základy zvládnu.

Co si nikdy nezapomeneš vzít s sebou na cesty?
V dnešní době je nutno mít telefon, protože bez něj neuděláš nic a s ním uděláš všechno. 

Text: Jiří Roth; Foto: archiv Václava Noida Bárty