Samozřejmě, kdo se chce opravdu naučit běhat a pracovat na výkonu, dostane, co potřebuje: „Poradíme s tréninkem a já sestavím individuální tréninkový plán, to je část mé profese. Většina lidí se na začátku snaží běhat moc rychle, tuhle chybu jsem udělal taky, nechtěl trenéry, běhal podle sebe a odnesly to achillovky, holeně, bylo to sebedestruktivní. Takže většina lidí, co k nám přijdou, se diví, že běháme tak pomalu. Jasně, časem se k rychlosti dostanou, ale držíme se poměru dvaceti procent rychle, zbytek pomalu a všechno v klidu a pohodě.“
V No miles no smiles se sice chytne každý, ale běžci z jakýchkoli důvodů zpomalení do chodecké rychlosti si dají spíš sólo. Pokud zrovna běhat nemůžete nebo nechcete a zároveň byste rádi zůstali ve světě přirozenějšího pohybu, možná vás budou zajímat pohorky s nulovým dropem a ohebnou podrážkou. Na trhu už jich dnes najdete dost. Tradiční značky minimalistické a barefoot obuvi už dávno pochopily, že nestačí vyrábět jen boty na běhání, ale nakrmit bosonohý styl modelem pro každou myslitelnou příležitost včetně polobotek k oblekům. Takhle zauvažovali třeba ve Vivobarefoot (založeno 1997), kde se dnes obujete prakticky na cokoli a podobnou cestou se vydali Steven Sashen a Lena Phoenix s Xero Shoes poté, co v roce 2009 uspěli se svými minimalistickými sandály. Kromě bot na silniční i trekové běhání si dnes vyberete i sbírku volnočasových kousků, zimních bot – i pohorek. Letošnímu podzimu Xero přispělo modelem Ridgeway ve dvou barevných variantách inspirovaných retro stylem pro muže a jediné, zato podle nás nejhezčí, pro ženskou nohu. Takže než to podzim naplno rozbalí, zavlekli jsme je do rychlého testu.
Model Ridgeway, možná odpověď Xero Shoes na celokožené Trackery od Vivobarefoot, překvapuje hned po rozbalení – na robustní kotníkovou botu jsou totiž překvapivě lehké: v pánské variantě a velikosti 42 pouhých 368 a půl gramu. Jasně, tahle posedlost váhou může být trochu úsměvná, protože když vyrazíte na túru, chcete se protáhnout, unavit a pár gramů navíc nehraje roli, ale lehká a přitom pevná a odolná bota pořád patří do minimalistického světa, kde vládne jasná filosofie – čím méně o botách víte, tím lépe.
Na první pohled přitom Ridgeway nevypadá bůhvíjak štíhle. Optickou tloušťku podrážky způsobuje mezipodešev, což je ve skutečnosti vrstva pěny vyrovnávající nerovnosti. Ve srovnání s už zmíněnými Trackery, které mají sklony obepnout vám nárt a kotník jako druhá ponožka, v Xero vsadili spíš na tradiční široký tvar, takže pokud vlastníte štíhlé a delší chodidlo, budete si muset zvyknout na to, že máte v botě spoustu prostoru – což ale vyznavačům hesla dejte nohám svobodu nejspíš vadit nebude.
Vrstvená podrážka je sice dostatečně ohebná, ale když vyrazíte to terénu, pořád poskytuje dost opory ve stylu tradičních pohorek, takže Ridgeway by mohly představovat vstupní bránu do světa barefoot pro všechny, kdo ještě nemají dost vytrénované šlachy. Jako pohorky mají všechno, co od boty určených primárně do divočiny čekáte: voděodolnost zaručuje plně utěsněná vnitřní botička, membrána a spojitý jazyk, díky moderním materiálům se noha uvnitř neudusí – a zvláštní zmínku zasluhuje podrážka vybavená kombinovaným vzorkem, který nedovolí uklouznout na mokré trávě a zároveň poskytuje gripy pro případ, že stezka vede do skal a vy si potřebujete na chvíli zahrát na horolezce. Odpověď na otázku výdrže samozřejmě přinese až čas, ale tyhle boty vypadají na držáky, které vás donesou daleko – mimochodem podrážka by podle záruky měla zvládnout 5000 mil, takže…
A jestli se rádi chlubíte retro designem a baví vás styl urban-outdoor, v deštivých a chladných dnech je využijete i ve městě. Hnědomodrá a šedočerná kombinace modelů pro muže vypadá skvěle, ale opravdové elegantní a nadčasové retro si užijí ženy. Ta jednobarevná semišová bota s červenými tkaničkami je prostě nádherná věčná klasika. Takže Ridgeway znamená… příležitost přát ženám to nejlepší, ale hlavně si užít cestu travou, bahnem a skalami až na vrcholky hor – což mají pohorky už z podstaty nejradši.
Text: Dalibor Demel
Ikona: Jiří Roth a Unsplash
Foto: Jan Baterka (skupinový trénink), Vojtěch Konečný (MP solo) a Dalibor Demel