Dotěrné drmolení aneb Ovládněme svůj vnitřní hlas, ať nám slouží

„Žijte v přítomném okamžiku, hlásá nejrozšířenější kulturní mantra 21. století. Je za tím hodně moudrosti – nepodléhat bolesti z minulosti ani obavám z budoucnosti. Je to však v rozporu s naší biologií“, říká v úvodu knihy Dotěrné drmolení její autor Ethan Kross, americký experimentální psycholog, neurovědec a spisovatel, který se specializuje na regulaci emocí. Člověk není stvořen tak, aby neustále lpěl na přítomnosti – pro tohle se náš mozek prostě nevyvinul.

Třetinu až polovinu svého bdělého života nežijeme v přítomné chvíli. Přirozeně nás mozek vrací do minulosti a ke všem možným scénářům, které si představujeme. Tato tendence je prý natolik zásadní, že má i název: výchozí nastavení.

Vlastně se mi trochu ulevilo. Tíhnu k východním naukám už celou dekádu, absolvovala jsem několik vipassanovských retreatů, což jsou většinou 10denní meditační kurzy (Vipassaná – meditace vhledu), jezdím do indického ašrámu, kde zas probíhá jiný typ meditační praxe a jednu dobu jsem si myslela, že projevy fungování mysli a vnitřní dialog jsou něco špatného. Snažila jsem se své mysli úplně zbavit. Ale velká část našeho života prostě mysl je a vnitřní hlas je jejím základním rysem.

Snažila jsem se své mysli úplně zbavit. Ale velká část našeho života prostě mysl je a vnitřní hlas je jejím základním rysem.

Náš verbální proud myšlenek je údajně tak horlivý, že podle jedné studie se sebou vnitřně rozprávíme tempem, které by při hlasitém hovoru odpovídalo čtyřem tisícům slov za minutu. A tak je dobré naučit se ho korigovat a nenechat mysl točit v bezvýchodné spirále – dotěrném drmolení.

To často nastává právě tehdy, kdy jsme pod velkým tlakem, kdy čelíme nepříjemným emocím…

Mysl také ráda putuje časem, ale není to nic škodlivého. Mentální cestování v čase je cennou vlastností lidské mysli, jiná zvířata to nedokážou. Velké množství času věnujeme úvahám o sobě, o svých zážitcích, pocitech, emocích, potřebách… Proč? Evoluce vybírá vlastnosti, které nám pomohly přežít a rozprava se sebou samým k nim patří, ať už chceme nebo ne.

Pozor ale na chronicky negativní myšlenky, ty nám v těle dokáží nadělat paseku. Když drmolení živí stres, může změnit způsob, jak naše DNA ovlivňuje naše zdraví.

Je to vlastně záhada: vnitřní hlas pro nás může být přínosem, ale i překážkou. A v ten moment přichází na řadu veškeré typy meditace a metody, abychom vnitřní hlas dostali pod kontrolu.

Jak říká Amma, indická guru a spirituální učitelka, měli bychom převzít kontrolu nad svou myslí tak, jak ji přebíráme nad televizí používáním ovladače.

Dotěrné drmolení, Ovládněme svůj vnitřní hlas, ať nám slouží; Ethan Kross, Leda, 2023

Ethan Kross uvádí např. metodu distancování: „Distancování dokázalo vytahat z ohně pomyslné chrastí drmolení dřív, než se stihlo rozhořet v rozsáhlý požár.“ To však má i jeden bezděčný důsledek: zkracuje nejen prožívání negativní, ale i to pozitivní.

Pomáhá každopádně, když vidíme obraz v širším záběru, poodstoupíme… když se naučíme vyhnout se „pohledu zevnitř“ a osvojit si „pohled zvenčí“. Když prostě pochopíme fakt, že svět je neustále v pohybu a okolnosti se mění.

A když se ocitneme v přítomnosti něčeho nepopsatelného, sotva si můžeme zachovat názor, že my – a hlas v naší hlavně – jsme středem světa. Když v nás něco vyvolá posvátnou úctu a cítíme se menší (scvrkávání vlastního já), menší nám připadají i naše problémy.

Pomáhá nám sdílet negativní zážitky s ostatními, anebo se tím naše vnitřní drmolení naopak jitří? Může mluvení skutečně uzdravovat? A jaká je síla přírody a její vliv na naše zdraví? Všem těmto otázkám se kniha zaobírá. A je to rozhodně dobré čtení, nejenom na letní odpočinek.

Ethan Kross je americký experimentální psycholog, neurovědec a spisovatel, který se specializuje na regulaci emocí. Je profesorem psychologie a managementu na University of Michigan a ředitelem tamější laboratoře Emotion & Self Control Laboratory. Kross žije v Ann Arbor, Michigan.

 

Text: Jitka K.
Foto: Karel Demel – Myšlenky, výřez (se svolením autora), autor obálky: Pavel Hrach, nakladatelství LEDA
Ikona: MV