ZPRÁVY Z JINÉHO SVĚTA: Kvůli tajnůstkářství přišla o vnučku

Since 1963 

 

THE MAN’S THING TIMES
Následující fiktivní události nelze nijak ověřit a doporučujeme o nich pochybovat. 

 

Breaking News!

 

POUSTKOV – PÁTEK 11. ÚNORA 2022. Necelý týden pátrali policisté, příbuzní i známí po šestnáctileté Jolaně Králíčkové z Poustkova, která utekla z domova. Zpočátku se její útěk jevil jako zcela nepochopitelný. Dívka vedla bezproblémový život. Měla výborný prospěch, nekonfliktní rodinu a už dva měsíce chodila s chlapcem. 
Jenomže něco se muselo stát. „Bylo mi divné, kam běží jenom v tričku, legínách a pantoflích,“ vypráví horlivě sousedka o dnu, kdy vyběhla Jolana z domu jen tak nalehko. Na pozadí útěku mladistvé Jolany z domova byly skutečně rodinné události. Lépe řečeno událost, jejíž podstata je natolik šokující, že se tomu normální člověk zdráhá uvěřit. Celá rodina o důvodu věděla, ale tajila ho před veřejností i před policií. 
Jenom starší bratr Jolany Ivoš, který studuje vysokou školu v Brně a domů jezdí jednou za čtvrt roku, poodkryl tajemství útěku své sestry. „Jolana se jenom dozvěděla to, co já jsem věděl už dávno. Byla chyba to před ní zatajovat,“ komentoval bratr Jolany.

Nebýt neochoty babičky svěřit vnučce své tajemství, mohly spolu mít dodnes krásný a ničím nezkalený vztah.

Co se tedy Jolana dozvěděla? Maminka Jolany pracovala dlouhá léta jako úřednice na ministerstvu zahraničí, a bydlela tak celý týden na ubytovně v Praze. Tatínek jezdil po světě jako konstruktér a dohlížel na stavby. O Jolanu a Ivoše se tak starala hlavně babička. Není divu, že Jolana si k babičce vypěstovala vztah, který by měla mít spíše k matce. Babička byla vdova, žila sama a měla tudíž čas se o vnučku a vnuka starat. O dědovi moc nemluvila, jenom říkala, že ho ztratila velice brzy. Když bylo Ivošovi asi patnáct let, hrabal se v nějakých věcech u babičky na půdě a objevil pas na jméno svého dědečka se švýcarským vízem. Ukázal ho babičce a ta přiznala, že dědeček opravdu na sklonku šedesátých let odjel do Švýcarska. Pak vzala pas a hodila ho do kamen. Ivošovi to ale nedalo a začal se vyptávat rodičů, kteří mu přiznali pravdu. Zapřisáhli ho ale, aby o tom za žádných okolností neřekl Jolaně. Ta by tak zůstala nevědomá asi napořád, kdyby najednou nepřišla do kontaktu s někým, kdo také znal babiččino tajemství, a na koho celá rodina už zapomněla – babiččin mladší bratr. Nikdo o něm neslyšel od roku 1969, kdy zmizel při pokusu o emigraci. Teď se po více než padesáti letech objevil v České republice a prostřednictvím ministerstva zahraničí sehnal kontakt na svou neteř – Jolaninu maminku. Bohužel zavolal ve chvíli, kdy se maminka sprchovala a mobil tak zvedla Jolana – a tak se dozvěděla pravdu o své babičce. 

Na podzim roku 1968 odjeli dva bratři do Západního Německa, kde se naposledy objali a rozešli. Mladší měl namířeno za oceán, starší do Švýcarska na kliniku, kde požádal o změnu pohlaví. Ještě než nastoupil na kliniku ke složitém procesu přípravy, hormonální léčby a konečně operaci, prožil krátký románek s ukrajinskou dívkou, která mu porodila syna. Dívka se ovšem živila jako prostitutka, takže nechala syna na krku tatínkovi a zmizela neznámo kam. To už čerstvý tatínek prodělával hormonální léčbu. Malý synek si chvilku pobyl v ústavu, ale po dokončené operaci si ho jeho otec – teď vlastně matka – vzal a staral se o něho sám. Původně chtěli ve Švýcarsku zůstat, ale přeoperovanému muži se stýskalo tak moc, že se vrátil domů do Čech. Syna vychoval, ten se oženil, vzal si Jolaninu maminku a měli dvě děti – Ivoše a Jolanu. Děti, které tak milovaly svou babičku, která byla ve skutečnosti jejich dědečkem. Když se tohle tajemství Jolana dozvěděla, neunesla jeho tíhu a utekla z domova. Nakonec ji našli právě u bratra své babičky, který s Jolanou všechno probral tak ohleduplně, že se Jolana s pravdou o babičce smířila a dnes s ní vyhází skoro stejně dobře, jako před svým útěkem.

Slavné ženy, které se narodily jako muž

Obrázek 1 z 7

Jenna Talackova má české kořeny, žije ovšem jako půvabná žena v Kanadě. Foto: listal.com.

Text: Jiří Roth
Foto: Andrea Piacquadio/pexels.com
Ikona: Mužská věc