ZPRÁVY Z JINÉHO SVĚTA: Českého turistu v Egyptě znásilnili kapustňáci. Je důvod k panice?

Since 1963 

 

THE MAN’S THING TIMES
Následující události nelze nijak ověřit a doporučujeme o nich pochybovat. 

 

Breaking News!

 

Marsa Alam, pátek 4. února. Takhle si Josef Synek z Frýdku-Místku svou vysněnou dovolenou v exotickém ráji nejspíš nepředstavoval. Nebo ano? Sám dosud neví, jak si podivný zážitek z Rudého moře vysvětlit. Faktem zůstává, že šestatřicetiletého otce tří dětí objevil starší pár francouzských turistů během procházky v řídce navštěvované části pláže zcela nahého a vyčerpaného. Na těle měl několik pohmožděnin a vzhledem k teplotám panujícím v oblasti (kolem 23 °C) byl i mírně podchlazený. Přivolaní záchranáři muže přepravili do nemocnice Port Ghalib Hospital, kde zůstal několik hodin na pozorování. 

Právě tam ho navštívila Andrea Jílková (48), delegátka cestovní kanceláře Czech Maghreb Tours, s níž Josef Synek i s rodinou do země přicestoval ve středu – a měla možnost se svým klientem krátce hovořit. Podle jejího vyjádření šel turista odpoledne s podvodním fotoaparátem šnorchlovat k pásu korálů poblíž mola vedoucího od hotelu. Posléze doplaval nad písčité dno s vodními rostlinami, které k pastvě láká želvy a kapustňáky.

Z tohoto mola pozorovala manželka a tři děti Josefa Synka ve věku 5, 8 a 10 let páření dugongů indických za účasti člena své rodiny v domnění, že jde o nevinnou hru.

Všechno probíhalo normálně až do chvíle, kdy se na scéně objevil párek kapustňáků, přesněji dugongů indických zvaných také moroňové nebo mořské krávy. Tito mořští savci dorůstají velikosti 2,4 až 3,2 m a většinou váží méně než dva metráky. Nebývají nebezpeční, ani plašší, patří k místním atrakcím a blízkost potápěčů snášejí bez problémů. Tentokrát však došlo k neočekávané události, kterou potvrdili i očití svědkové včetně manželky a dětí Josefa Synka. 

Nedobrovolný účastník páření
„Věděla jsem, že Josef šel šnorchlovat a fotit, ale vůbec jsem netušila, že je součástí toho, co jsme všichni viděli z mola,“ vypráví Alena Synková (33). „Asi 150 metrů od břehu jsme zahlédli dva kapustňáky, jak plavou těsně vedle sebe, a pak se ve vodě začali otáčet a všude stříkala pěna. Bylo to jako v obřím mixéru. Mysleli jsme, že si hrají a ukazovali jsme tu scénu dětem,“ vyjádřila se tiše paní Alena a dodala, že „bílá voda“ se postupně vzdalovala, až jim zmizela za blízkým výběžkem pevniny.

Dospělý dugong indický působí neškodně, ale Josef Synek z Frýdku-Místku se přesvědčil, že zdání může klamat.

Podle delegátky Andrey Jílkové, která s Josefem Synkem mluvila pár hodin po incidentu, však nešlo o pouhou hru. „Kapustňáci se měli začít pářit a přítomnost Josefa Synka s fotoaparátem je zřejmě rozrušila. Jsou to vysoce inteligentní zvířata zvyklá na lidi a nejspíš pana Synka považovala za příslušníka svého druhu a zahrnula ho do svého rozplozovacího aktu, přičemž aktivnější byl samec,“ vysvětlila zkušená delegátka Andrea Jílková, která už do oblasti jezdí téměř dvacet let.

S tím nesouhlasí mořský biolog RNDr. Miroslav Ptáček, Ph.D. z Cousteauova výzkumného institutu mořských savců: „Dugongové indičtí sice patří do řádu sirén a jsou příčinou bájí o mořských pannách, ale člověk pro ně rozhodně není vhodný partner a dobrovolně by s ním jistě intimní vztah nenavazovali. Otazník spíš vzbuzuje chování a preference dotyčného turisty,“ zamyslel se Dr. Ptáček a dodal, že dugongové pohlavně dospívají v deseti letech a při jejich váze vynásobené dvěma může při interakci s člověkem snadno dojít k nehodě.“

Jak upozorňuje doktor Ptáček, na nesprávném určení identity vodních savců z rodu sirén vznikly legendy o mořských pannách. Takhle si je představoval německý malíř Ferdinand Leeke, který se proslavil zachycováním námětů z oper Richarda Wagnera.

Kam zmizely důkazy?
Sám Josef Synek se po uspokojivém vyšetření proktologem a návratu na hotel k události vyjádřil v tom smyslu, že mezi ním a zvířaty došlo k nevysvětlitelnému nedorozumění a příště bude postupovat opatrněji. Incident by mohl blíže osvětlit jeho podvodní fotoaparát, který se však dosud nepodařilo nalézt.

„Při setkání s většími mořskými tvory prosím zachovávejte obezřetnost a pokud nemáte dostatečné zkušenosti, jejich život spíš pozorujte, než abyste se ho přímo zúčastňovali,“ apeluje delegátka Andrea Jílková. Josef Synek s rodinou normálně pokračují v dovolené a do vlasti se vrátí v plánovaném termínu.


Text: David Rozikruz

Ilustrace: Wikimedia Commons: Ferdinand Leeke (1859 – 1937): Mořské panny (1900)
Foto: Kris-Mikael Krister  a Sandro Steiner (molo) na Unsplash