Since 1963
THE MAN’S THING TIMES
Následující události nelze nijak ověřit a doporučujeme o nich pochybovat.
Breaking News!
Marsa Alam, pátek 4. února. Takhle si Josef Synek z Frýdku-Místku svou vysněnou dovolenou v exotickém ráji nejspíš nepředstavoval. Nebo ano? Sám dosud neví, jak si podivný zážitek z Rudého moře vysvětlit. Faktem zůstává, že šestatřicetiletého otce tří dětí objevil starší pár francouzských turistů během procházky v řídce navštěvované části pláže zcela nahého a vyčerpaného. Na těle měl několik pohmožděnin a vzhledem k teplotám panujícím v oblasti (kolem 23 °C) byl i mírně podchlazený. Přivolaní záchranáři muže přepravili do nemocnice Port Ghalib Hospital, kde zůstal několik hodin na pozorování.
Právě tam ho navštívila Andrea Jílková (48), delegátka cestovní kanceláře Czech Maghreb Tours, s níž Josef Synek i s rodinou do země přicestoval ve středu – a měla možnost se svým klientem krátce hovořit. Podle jejího vyjádření šel turista odpoledne s podvodním fotoaparátem šnorchlovat k pásu korálů poblíž mola vedoucího od hotelu. Posléze doplaval nad písčité dno s vodními rostlinami, které k pastvě láká želvy a kapustňáky.
Všechno probíhalo normálně až do chvíle, kdy se na scéně objevil párek kapustňáků, přesněji dugongů indických zvaných také moroňové nebo mořské krávy. Tito mořští savci dorůstají velikosti 2,4 až 3,2 m a většinou váží méně než dva metráky. Nebývají nebezpeční, ani plašší, patří k místním atrakcím a blízkost potápěčů snášejí bez problémů. Tentokrát však došlo k neočekávané události, kterou potvrdili i očití svědkové včetně manželky a dětí Josefa Synka.
Nedobrovolný účastník páření
„Věděla jsem, že Josef šel šnorchlovat a fotit, ale vůbec jsem netušila, že je součástí toho, co jsme všichni viděli z mola,“ vypráví Alena Synková (33). „Asi 150 metrů od břehu jsme zahlédli dva kapustňáky, jak plavou těsně vedle sebe, a pak se ve vodě začali otáčet a všude stříkala pěna. Bylo to jako v obřím mixéru. Mysleli jsme, že si hrají a ukazovali jsme tu scénu dětem,“ vyjádřila se tiše paní Alena a dodala, že „bílá voda“ se postupně vzdalovala, až jim zmizela za blízkým výběžkem pevniny.
Podle delegátky Andrey Jílkové, která s Josefem Synkem mluvila pár hodin po incidentu, však nešlo o pouhou hru. „Kapustňáci se měli začít pářit a přítomnost Josefa Synka s fotoaparátem je zřejmě rozrušila. Jsou to vysoce inteligentní zvířata zvyklá na lidi a nejspíš pana Synka považovala za příslušníka svého druhu a zahrnula ho do svého rozplozovacího aktu, přičemž aktivnější byl samec,“ vysvětlila zkušená delegátka Andrea Jílková, která už do oblasti jezdí téměř dvacet let.
S tím nesouhlasí mořský biolog RNDr. Miroslav Ptáček, Ph.D. z Cousteauova výzkumného institutu mořských savců: „Dugongové indičtí sice patří do řádu sirén a jsou příčinou bájí o mořských pannách, ale člověk pro ně rozhodně není vhodný partner a dobrovolně by s ním jistě intimní vztah nenavazovali. Otazník spíš vzbuzuje chování a preference dotyčného turisty,“ zamyslel se Dr. Ptáček a dodal, že dugongové pohlavně dospívají v deseti letech a při jejich váze vynásobené dvěma může při interakci s člověkem snadno dojít k nehodě.“
Kam zmizely důkazy?
Sám Josef Synek se po uspokojivém vyšetření proktologem a návratu na hotel k události vyjádřil v tom smyslu, že mezi ním a zvířaty došlo k nevysvětlitelnému nedorozumění a příště bude postupovat opatrněji. Incident by mohl blíže osvětlit jeho podvodní fotoaparát, který se však dosud nepodařilo nalézt.
„Při setkání s většími mořskými tvory prosím zachovávejte obezřetnost a pokud nemáte dostatečné zkušenosti, jejich život spíš pozorujte, než abyste se ho přímo zúčastňovali,“ apeluje delegátka Andrea Jílková. Josef Synek s rodinou normálně pokračují v dovolené a do vlasti se vrátí v plánovaném termínu.
Text: David Rozikruz
Ilustrace: Wikimedia Commons: Ferdinand Leeke (1859 – 1937): Mořské panny (1900)
Foto: Kris-Mikael Krister a Sandro Steiner (molo) na Unsplash