Toulat se londonovským vějířem životů

Román Tulák po hvězdách amerického spisovatele, dobrodruha a snílka Jacka Londona patří k tomu nejlepšímu, co můžete mít v knihovně – a možná i v duši. Jde sice o astrální cesty a fenomén opouštění těla, ale už ne o bezhraniční esoterickou fantazii. Podstatou celého příběhu je podobně jako v ostatních Londonových knihách odhodlání a vůle k životu i v bezvýchodné situaci.

Léta ho vězní v sanquentinské káznici u San Francisca a má zaručeno, že oprátce neujde. A přesto se Darrell Standing tak jako hrabě Monte Cristo odmítá podvolit. Sveřepý ředitel a jeho sadističní bachaři hrdinovi ordinují svěrací kazajku na celé týdny, nicméně houževnatý muž se na podlaze kobky dokáže silou vůle povznést nad své trýznitele i fyzické utrpení. Darrellova osvobozená duše vzlétá mimo veškeré myslitelné kategorie a na toulkách dějinami světa prožívá únik z reality – mimotělní zkušenost s minulými životy.

Příběh dává nahlédnout nejen do krušných poměrů v tehdejším americkém vězeňství, ale též do časů prvních osadníků Divokého západu, do rozmarů rokokové Francie, do pletich středověké Koreje, do dramatické éry Ježíšovy, do mysli trosečníka na pustém ostrově i do světa prehistorických lovců. Darrellovy fascinující průlety dějinami lidského rodu zdánlivě mimoděk přidávají to nejpodstatnější: sugestivní zobrazení výjimečného jedince v krajně bezvýchodné situaci, jenž nadevše klade lidskou hrdost.

Překlad: Petra Martínková
Cena: 288 Kč
Vydává: LEDA v edici NEJČTENĚJŠÍ KNIHY SVĚTA

O Jacku Londonovi jsme psali ZDE

Připravil: DD