Pavel Šuba fotí pražský street dance

Pavel Šuba
Narodil jsem se ve Švýcarsku v 1973. Můj otec byl Čech a matka je Srbka. V roce 1975 jsme se přestěhovali do Jihoafrické republiky, kde jsme žili do roku 1990. Chodil jsem na umělecké gymnázium, kde jsem se specializoval na výtvarné umění, především uměleckou fotografii. Po emigraci do tehdejšího Československa jsem se zapsal na FAMU, kde jsem studoval uměleckou fotografii do 1995 – se specializací na sociální dokument. Po ukončení bakalářského studia jsem fotil pro noviny a časopisy do 2000, kdy jsem přerušil studium fotografie a studoval jsem obor Evangelická teologie na Karlově Univerzitě v letech 2002-2008. V současné době působím jako lektor angličtiny, překladatel z češtiny do angličtiny a fotograf. Ve fotografii se zaměřuji především na dlouhodobé dokumentární práce, portrét a makro.

„Tanec rád fotím už od teenagerských dob, kdy jsem chodil na střední uměleckou školu. Tam jsem fotil baletky při cvičení. Zaujala mě poezie a estetika pohybu a co všechno dokáže lidské tělo. Focení street dance se věnuju asi pět let v rámci dlouhodobého dokumentu o této subkultuře v Čechách. Jde o poměrně malou komunitu lidí různých věkových kategorií. Fotím hlavně na battlech (soutěže) a jamech, když se několik tanečníků sejde a společně tancují. Je úchvatné dívat na ti lidi, kteří prožívají plný rozkvět mládí v tvorbě něčeho pozitivního, a navíc je zajímavé sledovat umělecký vývoj některých tanečníků.“

 

Hip-hop jam u Expo 58, 2018. Krásný květnový den, sešla se parta asi 20 tanečníků a tancovala spolu do od čtyř odpoledne do osmi večer.

Voguer na Hip hop jamu, 2018. Vogue je tanec který patři do starších stylů street nebo urban tance, proslavil se především v gay klubech ve Spojených státech. Tady je zachycen Dave Fuki Cuong, velmi talentovaný mladý tanečník.

Hip-hop battle, 2018. Na battle, který je současně i soutěží, se vždycky sejde mnoho talentovaných tanečníku a energie je obvykle velmi pozitivní. Obvykle uvidíte špičkové výkony a je to silný zážitek. Tady je zachycen Nack Ramža. Vždycky to hodně prožívá, má skvělou energii a je radost se na něj dívat a fotit při akci.

Mladá hip-hoperka, 2017 tohle jsem fotil na další battle. Zaujalo mě, jak ten tanec prožívala a taky estetická linie v jejich pohybech.

Hip-hop battle preselekce, 2017. Před každým battlem probíhá preselekce, ze které se vybere 16 (nebo někdy 8) lidi, kteří postupují do battlu. Někdy je to formou jamu jako tady, někdy daný tanečník/tanečnice má cca 60 vteřin, aby porotě ukázali co v nich je. Tady je zachycen Dave Fuki Cuong.

Locking dvojice, 2019, někdy se při battlech tancuje dva vs. dva. Tady jsou dvojice při tanci stylu locking, jeden z tzv. funk styles. Líbí, že tyhle děti různých ras a národností se všichni navzájem znají. Přijde mi to mnohem zdravější a pozitivnější v porovnáni s klubovou scénou kterou jsem znal v 90. letech.

Switch Party, 2016. Jedna z tanečních akcích pro urban tanečníky je tzv. Switch party, které je organizováno cca jednou za 2-3 měsice. Někdy je pozván host jako tento bubeník, který živě bubnoval na hip-hop a housové skladby.

Poppin jam, 2018. Poppin‘ je další z tzv funk styles. Spolu s lockingem patři do nejtěžších stylů, co do čistoty techniky a cit pro hudbu. Tohle byl preselekční jam a tancuje Roman Kalo Kejík, jeden ze špiček těchto (ale i jiných) urban stylů.

Text a foto: Pavel Šuba

Připravil: Dalibor Demel