Divoké roky rappera Frederica: Hip hop, vězení a teď první zápas v MMA!

Na historicky první Session dorazil rapper Frederico Komuenha alias Novacane. Tak trochu nezkrotnější syn Češky a Angolana se tehdy vrátil na svobodu z vězení, světa, kde hned tak někdo ve zdraví nepřežije. Nicméně tenhle chlápek to dokázal, zjevně měl chuť poprat se se životem tak, aby ho to nevrátilo zpátky za zeď – a zaslouží si palec nahoru plus novou šanci.


Rubrika Session, podobně jako třeba sezení u psychologa tu není proto, aby dodávala světu bůhvíjak konkrétní informace a dokonale prokreslené portréty. Mnohem víc než ve slovech se dočtete mezi řádky. Schválně, zkusme to:

Tak nám řekněte něco o sobě…

Frederico Komuenha ještě jako Novacane

Byl jsem odsouzený za násilnou trestnou činnost za ublížení na zdraví. Bylo mi sedmnáct let a žil jsem trochu divočejší život… V hudbě přišel úspěch v roce 2015, to mi bylo třiadvacet a zrovna jsem s rapem chtěl skončit. A potom mě oslovil člověk, který mi poslal video, tak jsme spolu natočili první písničku. Měla celkem pozitivní ohlasy, takže jsme nahráli další a poslali jsme ji do německého rádia, protože jsme vydávali věci v angličtině. Vyhráli jsme s ní velkou německou hitparádu, pak jsme ji poslali do České republiky, kde vyhrála další hitparády, a tím jsem se utvrdil, že je to něco, co chci dělat dál. A že když makám, tak mě to posouvá dál. Nahrál jsem album a vydal jsem druhé oficiální album. Mám natočených několik videoklipů a vydaných věcí i v zahraničí. Taky mě vždycky bavily bojový sporty, bohužel až ve vězení jsem si uvědomil, co mě opravdu naplňuje a dodává mi energii a radost do života. Dnes jsem na všechno změnil názor a momentálně se chci věnovat hudbě, boxu a taky fitness. Bohužel jsem si vše uvědomil až tam, a nebylo to zadarmo. Budu boxovat pod jistou organizací a právě si sjednávám podmínky. Chtěl bych se stát šampionem ve váze do 84 kg a dotáhnout to i někam za hranice. Celý život jsem se věnoval atletice respektive hodu oštěpem a vrhu koulí, takže mám dobrej zaklad. V nejbližší době mám v plánu navštívit studio a nahrát nový track + videoklip. A pak se uvidí.

Fajn. My vám teď nadhodíme dvanáct slov a vy řekněte, co vás k nim napadá. Tak pozor, začínáme.

Životní téma
Hodně často myslím na budoucnost a na to, aby všechno bylo, jak bych chtěl. A protože se od šesti let věnuju hudbě, tak je to celej život pořád dokola hudba.

Vězení
Vězení pro mě byla škola života, ve které jsem se hodně naučil, ale taky mi to bohužel vzalo hodně času, během něhož jsem mohl udělat spoustu věcí. Vše se ale děje z nějakého důvodu a dnes si uvědomuju, že mi to přineslo opravdu hodně.

Krása
Krása ve mě vyvolává pocit štěstí třeba. Musím říct, že jsem začal vnímat krásu v jednoduchosti. Nikdy jsem to neuměl, ale dnes se mi to daří.

Důstojnost
Je to, co by každý měl mít a na co si dávat pozor.

Ženy
Miluju ženy, který jsou inteligentní a samy sebou, taky když si ze sebe dokážou udělat legraci a nepřetvařují se. Líbí se mi i to, když žena ví, že je krásná, ale nevyužívá toho. Podařilo se mi teď jednu takovou poznat a opravdu je to v dnešní době vzácnost. Jsou v mém životě hodně důležité, jako asi v každém chlapském životě.

Vztek
Myslím si, že jsem mu dal zákaz vstupu na palubu. Dříve jsme se kamarádili až moc, ale nikdy mi v ničem nepomohl, tak se mu snažím vyhýbat.

Úspěch
Je to, když je člověk šťastný. Pro mě to znamená i to, co se odehrálo za poslední tři roky – nepodlehl jsem ničemu špatnýmu a naopak z toho vytěžil něco ve svůj prospěch.

Spokojenost
Zažívám právě teď, abych pravdu řekl. Mám rodinu pohromadě, mám nejlepšího bratra a kamarády, které opravdu takhle můžu nazvat.

Peníze
Hrají v mém životě částečnou roli, ale už jsem se ponaučil z chyb, který jsem udělal. Zažil jsem si to i nahoře i dole, takže se snažím být rozumnější – ale i tak je mám pořád rád.

Nejdůležitější
Být spokojený a šťastný. Myslím, že není třeba rozvádět konkrétní téma.

Budoucnost
Pravidelně rozebíraná věc. Jednou snad vlastní rodina, zdravá a pohromadě. Být úspěšný v tom, co dělám a nad čím trávím tolik času.

Mužská věc
Rap, MMA, box, bojovej sport.

Paráda. Pro dnešek končíme, ale budeme o vás dál přemýšlet. Hodně štěstí!

O rok a asi 10 000 ran později:
V životě třicetiletého rodáka z Bruntálu s divokým životem jako z filmu se toho dost změnilo a zdá se, že hiphopová kariéra přehodila výhybku do oktagonu. Rapper Novacane se kromě příležitostného herce v zahraničních produkcích a reklamách prolnul do profesionálního zápasníka MMA Frederika Komuenha. Trénuje v pražském gymu RPG a 17. června ho v plzeňské sportovní hale TJ Lokomotova Plzeň v rámci galavečera IAF 5 čeká první profesionální zápas kariéry – s kontroverzním kulturistou, youtuberem a teď i zápasníkem Filipem Grznárem. (Grznára v dubnu podle serveru Novinky.cz policie obvinila z podněcování k trestnému činu, když na Facebook pověsil video, v němž zazněly věty jako: „Ve válce neexistuje právo. Ve válce můžeš páchat trestnou činnost jako vzteklej, což se mně líbí, to je sen. A přežijou jen ti nejsilnější. Prostě chci, aby v České republice byla válka, prostě chci, ať to Rusko nebo kdokoli jiný přijde na nás… Chci válku.“ Později se za své výroky omluvil a koncem května státní zástupce jeho trestní stíhání zrušil.) Teď tedy Filipa Grznára v hlavním zápase večera čeká válka na 3 x 5 minut s Fredericem Komuenhou. A zdá se, že bývalý rapper si v tomhle ohledu dost věří. Takže…

Frederico Komuenha (vpravo) si z kontroverzní minulosti i současnosti Filipa Grznára (vlevo) nic moc nedělá a bere ji jako součást jeho image.

Co teď vlastně děláte?
Momentálně se věnuju jenom MMA. Musel jsem přestat pracovat, abych vše stíhal a dostatečně se připravil na zápas.
 
Kdy jste se naposledy rval mimo ring?
V roce 2012.

Tak dávno? O co tehdy šlo?
O tom upřímně nechci moc mluvit. Kdybych nevyhrál, tak bych potom nebyl tam, kde jsem jsem byl.

V čem jsou rozdíly mezi skutečnou bitkou a MMA a co mají společného?
V MMA mám respekt vůči svému soupeři a jinak jsou rozdíly celkem jasné – na ulici neplatí žádná pravidla, nemáte rozhodčího ani trenéry v rohu… Je to podobné, ale zároveň úplně jiné – je to prostě sport.
 
Kdy vás napadlo, že se pustíte do dráhy profi zápasníka?
Bylo to v době, kdy jsem začínal trénovat, a řekl jsem si, že by bylo fajn někam to dotáhnout, když už jsem do toho investoval tolik času a hlavně sil. Hlavně mě to ale baví.  

 
V čem tohle rozhodnutí ovlivnila vaše hiphopová minulost?
Myslím si, že má hip-hopová minulost s tím nemá nic společného.

 
Blíží se váš první profi zápas – bojíte se něčeho?
Nebojím se ničeho. Cítím ale obrovský tlak ode všech, kteří všude píšou, že soupeř lehký, že to zvládnu, je to v pohodě a tak podobně. V tu chvíli si řeknu, že vlastně kdybych prohrál, tak jsem vlastně naprosto k ničemu. Jenže MMA je sport, a v tom se, jak víme, může stát cokoli.

Filip Grznár (vlevo) a Frederico Komuenha budou 17. června v Plzni zápasit pod značkou nové organizace na české bjové scéně I Am Fighter (IAF).

Jak trénujete?
Zatím trénuji každý den v podstatě dvoufázově, jedu kardio a pak ostatní věci, což je klasický trénink.
 
Jde vám to spíš v postoji nebo na zemi?
Určitě se cítím v MMA dobře a před zápasem nebudu soupeři prozrazovat svoje slabiny.
 
Co si vlastně od MMA kariéry slibujete?
Když něco chci, tak si za tím fakt jdu a dřu. Jsem schopný jít na dno, abych se pak dostal nahoru. Takže od MMA si slibuju návrat toho, co do toho dám. A záleží jen na mně, jak moc budu makat a jak se budu snažit.  

Jakou roli teď ve vašem životě hraje hiphop?
Hudbu jsem dal úplně stranou. Nemám na to čas a upřímně – když vidím, co lidi v naší zemi poslouchají, absolutně nemám chuť vůbec něco vytvářet.

Před rokem jste se chystal do studia a mluvil o hudbě jako o jednom z příštích směrů kariéry. Kdy a proč se to tedy změnilo?
Hudba mě baví, ale nebaví mě to, co se u nás poslouchá. Vidím a slyším, co teď nejvíc jede a na to opravdu… No, prostě už nejsem dítě.

V čem jste teď jiný než před svou vězeňskou epizodou?
Určitě už nejsem ve stresu, ve kterém jsem byl několik let, když se to všechno řešilo. Jsem prostě free.

Čeho si ceníte na svém soupeři Filipu Grznárovi?
Odvahy.
 
V čem si myslíte, že máte navrch?
Ve všem.

Znáte se osobně?
Potkali jsme se, ale kamarádi nejsme. Viděli jsme se jen jednou.
 
Jak odhadujete svoje šance?
Doufám, že to zvládnu ukončit v prvním kole a že si jdu pro svou první profesionální výhru. To je snad jediné, jak by to pro mě mohlo dopadnout.

OK, držíme palce a uvidíme se zase za rok.

Připravil: David Rozikruz
Foto: Elmer Carvalho
Ikona: MV