Osmá návštěva místa nekonečných rozkoší

Muži se v pohledu na prostitutky dělí na dvě skupiny: Jedni tvrdí, že nebudou platit za něco, co mohou mít zadarmo, druzí oceňují snadnost výběru a dostupnost žen, na které by si jinak netroufli. A já? Já miluju celé to dráždivé prostředí bordelů – i s jeho pasáky a předraženým pitím na baru.

Vlaďka

Některé dívky toho ražení poznáte na první pohled. Mají podobný styl oblékání, volí podobné kabelky a obouvají takřka stejné boty. Vlaďka byla malá cikánka, která si náramně potrpěla na svůj vzhled. Ale ať se snažila sebevíc, stejně to na ní bylo poznat. Muži navštěvující onen podnik si ji velice oblíbili. Měla v sobě cosi jižanského, a nemluvím tu jen o barvě kůže, ale o jisté lehkosti, s jakou s muži komunikovala a o radosti, která z ní vyzařovala na všechny strany. Navštívil jsem ji dvakrát a jestliže poprvé se ke mně chovala jako ke starému známému, když mě viděla podruhé, objala mě skoro jako svého bratra. Myslím, že jí nebylo ani dvacet let, když jsem ji poznal, ale zkušenostmi a citem pro věc předčila mnohé své kolegyně. 

Pak jsem ji dlouho neviděl a když jsme se jednou potkali v centru města, srdečně se ke mně hlásila a dokonce měla i čas na jednu malou kávu v nedalekém bistru. Abyste tomu rozuměli, ty dívky se ke svým klientům, když je náhodou potkají za bílého dne na ulici, nikdy nehlásí, i kdyby je poznali. Ale Vlaďka, když jsem na ni kývl, reagovala naprosto spontánně. U kávy mi pak hrdě sdělila, že v tom podniku už nepracuje. „Ale? Skončila jsi s řemeslem?“ ptal jsem se udiveně. Vůbec ne. Naopak. Pracuje pro jeden eskort – ten, který svou pověstí patří k nejlepším a nejdražším. Tahle cikánečka se zařadila mezi prominentní prostitutky s právem odmítnout toho, kdo se jí nelíbí. Vydělávala spoustu peněz a nepochyboval jsem, že stejnou spoustu vydělala i svému šéfovi. Když jsme se loučili, vtiskla mi do ruky vizitku. Nenápadnou, na tvrdém lesklém papíře, jakou si nechávají dělat ti nejbohatší lidé, kteří je dávají jen svým přátelům. „Kdyby se ti zachtělo, zavolej mi na tohle číslo. Přijedu ráda a za hodně dobrou cenu.“ 

Zaznamenal: Jiří Roth; Obraz: Caravaggio (Michelangelo Merisi) – Santa Catalina de Alejandría