KIOSEK / Ben Shapiro: Jak zachránit západní civilizaci

Jestli vám na otázky světa, života a smrti odpovídají názory z konzervativního rybníka, tahle kniha by se vám mohla líbit. A jestli rádi posloucháte mladé a možná předčasně vyspělé myslitele z pomezí těžko uchopitelných souřadnic geniality a kontroverze jako je Benjamin Aaron Shapiro, šestatřicetiletá hvězda amerického konzervativního nebe, nejspíš budete spokojeni, ať už si o jeho názorech budete myslet cokoli. Svůj první bestseller vydal ve dvaceti. To už byl tři roky nejmladším národně vydávaným publicistou v USA a ve stejném duchu úspěchu a pronikavé inteligence šly i další roky jeho kariéry novináře, právníka a hvězdy své vlastní show politických podcastů. 

V knize „Jak zachránit západní civilizaci“ míří z pohledu dnešní krize Západu ke kořenům evropské kultury, na něž současná převažující materialistická a hédonistická kultura zapomněla. Vysvětluje, že bez dědictví Athén a Jeruzaléma je ohrožena nejen svoboda a řád, soudržnost demokratické společnosti, ale i dnešní, nikdy v minulosti nevídaný blahobyt. Dramaticky popisuje 3 000 let evropských dějin, jež spojily zdánlivě neslučitelné: židovsko-křesťanskou existenciální víru s řeckou filosofií.

V symbióze této víry a rozumu vyrostla nejúspěšnější civilizace, která dala světu vědu a techniku, dramatické umění a představu osobní svobody, lidské důstojnosti i občanských práv. Autor hájí řecký přirozený zákon telos, který z konečného účelu lidské přirozenosti vyvozuje, že člověk má pěstováním ctností směřovat k naplnění smyslu svého života, tedy k moudrosti a vznešenosti. Bez vyššího smyslu života se Západ zhroutí do chaosu iracionálních svárů, jak to vidíme dnes, kdy věcnou diskusi nahrazují vášně, subjektivita, etnická nebo menšinová identita a podobně. Paradoxně totiž i sám rozum závisí na víře – víře v racionální, poznatelný a objektivní svět, v němž rozpoznává Stvořitele.

Tak tohle je zhruba půdorys Shapirova receptu na záchranu našeho světa. Další z mnoha – nicméně poučený historií, vystavěný na srozumitelných postojích a jasně konzervativních argumentech. Cenný kousek do knihovny pro každého, komu se ještě chce přemýšlet.

Vydalo nakladatelství Leda v roce 2020

Přeložil: Alexander Tomský

Připravil: DD