Drobný svět Pavla Šuby

 

Pavel Šuba
Narodil jsem se ve Švýcarsku v 1973. Můj otec byl Čech a matka je Srbka. V roce 1975 jsme se přestěhovali do Jihoafrické republiky, kde jsme žili do roku 1990. Chodil jsem na umělecké gymnázium, kde jsem se specializoval na výtvarné umění, především uměleckou fotografii. Po emigraci do tehdejšího Československa jsem se zapsal na FAMU, kde jsem studoval uměleckou fotografii do 1995 – se specializací na sociální dokument. Po ukončení bakalářského studia jsem fotil pro noviny a časopisy do 2000, kdy jsem přerušil studium fotografie a studoval jsem obor Evangelická teologie na Karlově Univerzitě v letech 2002-2008. V současné době působím jako lektor angličtiny, překladatel z češtiny do angličtiny a fotograf. Ve fotografii se zaměřuji především na dlouhodobé dokumentární práce, portrét a makro.

 

Zlatohlávek zlatý, Divoká Šárka, červenec 2019. Nádherný „metalizovaný“ brouk, který je navzdory své velikosti výborný letec. Byl jediný, kterého jsem loni viděl a jsem rád, že jsem ho mohl vyfotit.

Čmelák, Botanická Zahrada UK na Albertově. BZ na Albertově je jedno z mých oblíbených míst. Taková oáza uprostřed betonové džungle. Jak venkovní expozice, tak skleník má hodně co nabídnout. Zde jsem narazil na čmeláka. Jsou velmi aktivní, a obtížněji se fotí, ale občas přece jen na chvíli zastaví.

Včela při opylování, Petřín. Foceno v červenci 2019. Překvapilo mne, jak jsou někdy včely malé. Tady jsem byl navíc omámen souhrou barev a protisvětla.

Vodoměrky, Hranice u Aše, červenec 2019. Docela plachý hmyz, který rychlé uteče pryč, jakmile se přiblížíte. Tady mne zaujal odraz tohoto páru, který udělal jakousi abstraktní kompozici pomoci těch dlouhých noh.

Saranče, Divoká Šarka, červenec 2019. Brzo ráno je hmyz méně aktivní a je navíc často orosený, jak je vidět na tomto sarančeti. Ačkoliv jsou škůdci, musím uznat, že mají velmi zajímavé barvy a kresby.

Kněžice pásovaná, Hranice u Aše, červenec 2019. Udržení rodu. Je to sice poměrně častý brouk, nicméně má nádherné jasně červené zbarvení, který je výrazným protikladem okolním vegetace.

Brouci při páření, Divoká Šárka, červenec 2019. Tohle jsem zachytil brzo ráno. Zaujala mě intenzita červeného zbarvení těchto malých, štíhlých brouků.

Texty a foto: Pavel Šuba

Připravil: Dalibor Demel