„Myslím, že v naší kultuře je v tuto chvíli mimořádný nedostatek odvahy, prosté odvahy říkat, co je pravda…“ vyjádřil se před dvěma lety Douglas Murray v rozhovoru pro Hooverův institut, americký think-tank a výzkumný institut zabývající se veřejnou politikou. A ve své knize Šílenství davů se pokusil takový hlas nabídnout. Takže pokud vám přes veškerou empatii na politické korektnosti, hnutí typy Me Too a různých bojích za rovnost všemožných pohlaví něco nesedí, ale přesně nevíte, jak to pojmenovat, letos dvaačtyřicetiletý britský novinář, spisovatel, držitel prestižní novinářské Ceny Sapfó a jeden z nejvýznamnějších intelektuálů dneška to vysloví za vás.
Murray (sám homosexuál) si všímá, že vznikla nová utopická ideologie společenské spravedlnosti, která nesmiřitelně prosazuje radikální přestavbu společnosti na základě domnělých práv rasových a sexuálních menšin. Tato ideologie proniká do hlavního proudu politiky, ovládla veřejný diskurz a stala se novou státní legitimitou. Je však zmatená a absurdní, a tak vede doslova k masovému šílenství.
„Vypjaté projevy znechucení na veřejnosti i v soukromí se opakují stále častěji, lidé se chovají jako v horečce, reagují stádně, anebo jako by si potřebovali nepřetržitě a vulgárně ulevovat. Každodenní zprávy nám předkládají důsledky takového chování, ale příčiny nám unikají,“ píše Murray a podotýká, že na straně „progresivistů“ vystupují globální americké firmy, zejména Google, Amazon, Twitter a Facebook, jež získaly moc „určovat lidem, co mají znát, o čem přemýšlet a mluvit”.
Autor popisuje paradoxy a protimluvy tohoto šílenství, které se snaží potlačit normální zdravý rozum (např. výrokem, že ženy a muži jsou stejní). Murray rozebírá matoucí ideologii a její novořeč: „komunita LBGTQ“, „bělošské privilegium“, „toxické mužství“ nebo „transfobie“ a nabízí možnost, jak se nenechat ovládnout „politickou korektností”. Autor ukazuje, že pro záchranu západní civilizace rozumu a svobody je životně důležité, abychom uměli rozlišit, co je na emancipaci žen, homosexuálů a rasových menšin správné – a kdy už jsme jednoznačně na cestě k šílenství. Pokud na tohle téma chcete uvažovat, Murrayův bestseller vám v tom pomůže, nicméně odvahu říct nahlas, co si myslí – tu musí najít každý sám.
V překladu Alexandra Tomského vydává nakladatelství LEDA
Připravil: DD
Foto: Sasan Rashtipour na Unsplash
Repro obálky: LEDA