Podle informací zveřejněných na Forbes.cz zainvestovali Češi jen v minulém roce téměř pětačtyřicet miliard do domácích fotovoltaických elektráren (FVE). Mezi největší distributory finančně efektivního a ekologického řešení patří v Česku společnosti jako Woltair, Schlieger nebo EnergoSolar.
Úměrně s narůstajícím množstvím fotovoltaiky – v současné době Češi vlastní téměř 170 000 FVE – narůstá i počet firem, které fotovoltaiku prodávají a instalují. Úměrně s tím roste ale také množství nových problémů. Jedním z nejčastějších je úhrada velké částky peněz jako zálohy na dodávku FVE, které se ovšem nic netušící klienti nikdy nedočkají. V minulém roce tak zkrachovala například brněnská firma AlphaSolar s více než třemi tisícovkami klientů, kteří zaplatili zálohu, ale firma jim slíbenou fotovoltaiku už nedodala. Na serveru Obnovitelne.cz svou zkušenost popisuje jeden z přispěvatelů: „Uzavřel jsem u nich smlouvu na fotovoltaiku i na tepelné čerpadlo a zaplatil jsem šedesát procent ceny, tedy 540 000 korun. Teď nemám nic – ani peníze ani zařízení.“ Brněnská firma AlphaSolar ale bohužel není ani zdaleka jediným takovým případem.
S boomem solárních elektráren přichází ještě jiná potíž, a sice, co s energetickými přebytky. Prakticky každá z domácích FVE produkuje určité množství přebytečné elektrické energie, kterou nedokážete v daný moment využít. Část vaší investice tak přichází vniveč. Velké distribuční společnosti sice majitelům domácích FVE poskytují možnost odkupu, ale výkupní ceny jsou buď velice nízké nebo dosahují dokonce záporných hodnot, to znamená, že majitelé FVE platí distribučním společnostem za to, že jim do sítě své přebytky dodají. Když porovnáme výkupní a prodejní ceny elektřiny, jde prakticky o hospodářskou tyranii. Toto je nicméně ten lepší z možných scénářů. V mnohých případech totiž distributoři jako ČEZ nebo Pražská energetika možnost zpětného odkupu neposkytnou vůbec.
Jak tento problém vyřešit? Máte možnost si doma nainstalovat například nabíječku na elektromobily, ale pokud vám neparkuje v garáži Tesla, je to zbytečná investice… Další rozumnou variantou by například bylo přebytečnou energii využít pro klimatizaci, ale to platí jen v letních měsících, co s přebytky po zbytek roku?
S poměrně inovativním řešením této problematiky se můžeme setkat například u společnosti EZ Mining z amerického Chicaga, která se specializuje na budování solárních panelů a infrastruktury v oblasti těžby digitálních měn, z nichž nejznámější a nejhodnotnější je Bitcoin. Udržování a rozvíjení těchto globálních finančních sítí se v poslední době stalo velmi lukrativním podnikáním. Společnosti jako HIVE Digital Technologies nebo Riot Blockchain, které se těžbě po vlastní ose věnují v obrovském objemu, jsou technologickými giganty, jejichž akcie můžete obchodovat na největší světové burze – Newyorské burze cenných papírů NYSE.
Těžba je nicméně poměrně komplexní byznys a je třeba znát dost zásadní množství všemožných technikálií nejen na straně programování a digitálních měn, ale i na straně serverů samotných, tedy supervýkonných počítačů, které vám vydělávají sumy peněz.
Co je u těžby kryptoměn globální problematikou, je právě energetika. Trh digitálních měn totiž často čelí kritice právě z důvodu velké energetické spotřeby při těžbě. Aby samotné podnikání bylo výnosné, je třeba mít energii co nejlevnější. V Česku existuje společnost Solar Server, která se specializuje právě na kompletní infrastrukturu a dlouhodobou správu vaší vlastní domácí těžby a snaží se o řešení problému s energetickou náročností využitím přebytků energie z obnovitelných zdrojů. Jako majitel fotovoltaické elektrárny můžete mít díky tomu těžbu zdarma. Nejenže vám budou stroje na těžbu kryptoměn iks let vydělávat spoustu peněz, ale ještě budete přispívat k ekologickému řešení problematiky digitálních měn. Ta představa vypadá možná lehce utopicky, ale budoucnost ukáže!
Text: Donovan Whaler
Foto: Dall E free AI
Ikona:Mužská věc