Jak se vypráví velký fotbalový příběh

Když mi režisér Marek Dobeš poslal odkaz na první díl o české fotbalové historii, nedovedl jsem si představit, co by mě na tom mohlo zajímat. A ejhle, jak jsem se zmýlil. V hraných dokumentech se v prvním díle přenesete sto dvacet let zpátky, kdy se u nás začalo čutat do první meruny, sledujete nadšení mužů, kteří pro sebe objevili nový sport a zábavu a nasazení prvních hráčů. Se současným fotbalem nemá historie – alespoň z mého pohledu – nic společného. Se zaujetím jsem sledoval, jak se u nás zakládají fotbalové kluby a znovu fandil českému výběru, když čelil v Itálii na mistrovství světa favorizovaným Italům, kterým hojně nadržovali rozhodčí a svým nefér rozhodnutími jim zařídili zlato před Čechoslováky. Celý svět výkon našeho týmu tehdy oslavil jako nejlepší a fandil nám. Tehdy se v Evropě prosazoval fašismus a sport byl jakousi tribunou klání národů, při nichž ještě jeho účastníci nepadali mrtví k zemi. 

 

Pavel Kříž (uprostřed) v hraném dokumentu Česká fotbalová mašina.

Fotbalová historie se v dokumentech režiséra Marka Dobeše a scénáristy a průvodce pořadu Michala Jurmana stane průvodcem dějinami Československa v kontextu celého světa. Procházíme časem poznamenaným politickými událostmi, na které bylo minulé století opravdu bohaté, sledujeme vývoj českého i světového fotbalu, nejdřív jako zábavy, pak sportu a nakoneci i byznysu. Je to jeden velký příběh s tisícovkami aktérů, z nichž někteří jsou dávno neprávem zapomenuti a jména jiných dosud používáme jako synonymum pro chlapství, sportovní um a hrdinství. Sérii Česká fotbalová mašina najdete na webových stránkách České televize, premiérové díly vysílá ČT Sport v úterý, zatím byly tři, zítra krátce po desáté večer uvidíte díl čtvrtý. Podívejte se, bude vás to bavit.

Česká fotbalová mašina (6 dílů na ČT sport)
Režie: M. Dobeš; Scénář: M. Dobeš, M. Jurman, M. Matoušek; Dramaturgie: M. Jurman, J. Vopršal; Komentář: P. Rímský; Hrají: P. Kříž, B. Saudková, D. Švehlík aj.

Text: Jiří Roth
Foto: Marek Dobeš