Jak zbohatnout na nemovitostech

Pivo za sedmdesát. Benzin si pohrává s padesátkou. Nájmy si hrají na startující letadla a ceny za energie rovnou na rakety. Všem nám už nejspíš došlo, že velké prázdniny skončily – bez ohledu na to, že když ještě trvaly, vlastně ani jako prázdniny nevypadaly. Spoustu z nás čeká možná nadlouho poslední léto, kdy si ještě můžeme zautrácet a ještě chvilku se tvářit bezstarostně. Jak hluboko se zasekne podzimní sekera ještě nevíme, ale peníze budou rozhodně dost nažhavené téma. A jednou ze záchytných sítí v nejistých dobách jsou jako vždycky – reality. Jenže co teď s nimi? Pokud už víte a na trhu s bydlením se pohybujete s jistotou veverky v koruně stromu (a nashromáždili jste dost oříšků), máte kliku. Pro nás ostatní a pro ty, kdo váhají, kam svá zlatá jádra zasadit, máme pár postřehů od expertky, jíž jsme položili vysoce odbornou otázku: „Kupovat nebo prodávat?“  

„Trh s nemovitostmi zažívá vysoce turbulentní období,“ zahájila svou řeč Jana Panochová, konzultantka realitní kanceláře Lexxus. A pak to začalo:
„V roce 2021 vzrostly ceny nemovitostí meziročně o desítky procent. V současné době dochází k ochlazení trhu, a proto nám klienti často kladou otázku, zda mají počkat s koupí bytu, protože očekávají, že by mohlo v budoucnu dojít ke snížení cen. Tento scénář je však značně nepravděpodobný.
Nemovitosti by mohly zlevnit v případě dramatického snížení poptávky nebo výrazného posílení na straně nabídky.

Jestli můžete, budoucnost by mohla zezlátnout. A jestli ne, nezoufejte. Ono to všechno nějak dopadne, jako vždycky.

Poptávka sice v současné době mírně klesá díky snížení koupěschopnosti obyvatel, extrémnímu nárůstu prodejních cen nemovitostí a zhoršení dostupnosti hypoték, které bylo způsobeno zvyšujícími se úroky a zavedením regulací hypotečních úvěrů. Na druhou stranu poptávku i nadále potáhnou investiční nákupy a hotovostní klienti, pro které nemovitost představuje bezpečný investiční instrument. Investoři mohou navíc v budoucnu očekávat zvyšování výnosnosti, protože už nyní dochází k rychlému růstu nájemního trhu a navýšení poptávky zejména ze strany klientů, kteří si již nemohou dovolit bydlení ve vlastním, ale také zaznamenáváme zvýšený zájem o nájemní byty ze strany ukrajinských uprchlíků, který však bude jen dočasný v závislosti na trvání války.

Nabídka nemovitostí bude stále velmi nízká, protože bylo odloženo projednání netrpělivě očekávaného stavebního zákona, který měl zrychlit povolovací procesy. Na nedostatečné výstavbě nic nezmění ani skutečnost, že v loňském roce došlo k růstu počtu zahájených bytů. Toto navýšení bylo pouze přechodné, a proto nemůže vykompenzovat léta vznikající deficit.
Developeři si nebudou moci dovolit snížení cen nemovitostí, protože musí kalkulovat s překotně rostoucími cenami stavebních nákladů a stavebního materiálu. V následujícím období tedy neočekáváme stagnaci cen nebo dokonce jejich snížení, ale spíše zpomalení růstu.

Růst hypotečních úroků bude díky personálním změnám v ČNB méně dramatický, než se dříve očekávalo, ale přesto pravděpodobně úroky nadále mírně porostou, proto zbytečné otálení s nákupem hypotéku prodraží. Hypotéky s aktuálním úrokem kolem šesti procent jsou zdánlivě vysoké a pro některé klienty již nedostupné, ale těm, kteří si mohou hypotéku dovolit, ji vřele doporučujeme, protože v porovnání s cca patnáctiprocentní inflací je tato forma dlouhodobé investice stále výhodná.

Odpověď na vaši otázku je tedy jasná – pokud můžete, kupujte hned. Nemovitosti v budoucnu nezlevní a hypoteční úroky se budou zvyšovat. Investice do nemovitosti byla bezpečným nástrojem k ochraně před inflací vždy, ale při současné ekonomické situaci to platí dvojnásob.“

Takže – můžete? Jestli ano, budoucnost by mohla zezlátnout. A jestli ne, nezoufejte. Ono to všechno nějak dopadne, jako vždycky.

Text: Jana Panochova a Dalibor Demel
Foto: Zlaťáky.cz on Unsplash
Ikona: Mužská věc a Unsplash